Únik vody řešte obezřetně a pozor na elektřinu


Úniky vody mimo zdivo

Když vám uniká voda z prasklé hadice od pračky, je to sice nepříjemné, ale stačí uzavřít pouze lokální ventil, a máte klid. Novou hadici koupíte v běžném hobby marketu a nepotřebujete k její výměně volat ani instalatéra. Při troše zručnosti to zvládne i žena, a pokud si sama netroufá, pomohou rodiče, soused, anebo nějaký nápadník, který je zrovna na obzoru. Jenže co si taková žena počne, když vchází do domu, ve kterém bydlí jen sama s malým dítětem, a namísto domácí pohody ji vítá mokrý flek na zdi?

vodovodní kohoutek

Úniky vody ve zdivu

Úniky vody do zdiva sice zdánlivě vypadají nevinně, ale číhá tu jedno zásadní nebezpečí – průnik vody do elektrických rozvodů. Tehdy tu může dokonce dojít i k požáru, paradoxně v prostředí, kde řešíte patálii s vodou. Jestliže se voda přiblíží k elektrickým kabelům pod proudem, jde o vodivé prostředí, které rázem rozšíří elektrický obvod o vodní plochu, a jistě víte, co se stane, když se fénujete ve vaně plné vody, a spadne vám do ní zapnutý fén.

tekoucí voda

Buďte v tomto směru opatrní, a každá žena, která žije sama, by měla bezpodmínečně vědět, kde se nachází, a hlavně mít přístup k elektrickému rozvaděči, a umět vypnout hlavní jistič. To je totiž to první, co byste měli provést, jakmile přijdete domů a přivítá vás mokrá zeď. Teprve pak uzavřete přívod vody a ihned poté neváhejte volat instalatéry, kteří udržují nonstop havarijní servis.

Instalatérský servis je dostupný na telefonu každý den, i ve svátek, a to i v noci. Vyplatí se ovšem mít telefonický kontakt zjištěný předem, podobně jako se vyplácí mít u sebe spojení na zámečníky, pokud si zabouchnete dveře s klíčem v zámku, nebo klíče ztratíte. Může se vám hodit i havarijní služba sklenářství, když se vám rozvije okno, což je zvláště v zimě pěkná patálie. A samozřejmě si mezi kontakty uložte i elektrikáře.

Úniky vody mimo zdivo Když vám uniká voda z prasklé hadice od pračky, je to sice nepříjemné, ale stačí uzavřít…