Proč mají některé subjekty zákonnou povinnost revize elektroinstalace

Většina z nás považuje elektrické rozvody v domě či bytě za něco běžného. Nevěnujeme jim prakticky žádnou pozornost, a ony jsou obvykle bezporuchové a vydrží sloužit i desítky let. To, že bychom je měli nechat prohlédnout, nás obvykle ani nenapadne. Přesto existují objekty, které mají povinnost revize elektroinstalace danou zákonem.

Sem patří především nemocnice, policejní a hasičské stanice, stejně jako například věznice, ale také mnoho veřejných budov, jako jsou obchodní centra či úřady. Všechny tyto musí mít elektrické rozvody prohlédnuty každé dva či tři roky. Zanedbání této povinnosti by znamenalo pro provozovatele tučnou pokutu a také uzavření daného zařízení, dokud nebude sjednána náprava.

svítící žárovka

Zde se můžeme divit, proč jsou zde tak přísná pravidla. Doma přeci elektřinu používáme denně bez jakýchkoliv problémů. A je pravda, že i v těchto institucích je tomu podobně. Avšak porucha na elektroinstalaci by měla podstatně horší následky.

Pokud se podíváme do statistik, zjistíme, že velká část požárů je způsobena právě poruchou elektrického vedení. Všichni víme, jaké škody v domácnosti něco takového způsobí, nehledě na možná zranění či dokonce ztráty na životech. A nyní si představte, že by něco takového propuklo v přeplněném obchodním centru či v nemocnici plné pacientů. Následky by zde byly mnohem horší.

nástroje elektrikáře

Katastrofou by zde mohl dopadnout i prostý výpadek proudu. V obchodních centrech většinou není jiné osvětlení, než to umělé, a v nemocnicích elektřina pohání řadu přístrojů, které udržují pacienty při životě. Jistě, většinou mají nouzové generátory, které mohou v případě výpadku dodat proud alespoň po nějakou dobu, avšak i ty se mohou porouchat. A rozhodně není dobré zjistit, že nefungují, až ve chvíli, kdy je budeme potřebovat.

Je tedy jen pochopitelné, že jsou zde pravidelné prohlídky nařízeny. Bez nich by totiž mohlo velmi snadno dojít k neštěstí, což je něco, co rozhodně nikdo nechce. A rozhodně není špatný nápad nechat si prohlédnout i elektrické rozvody ve vlastním domě či bytě. Budete tak mít alespoň klid, že je vše v pořádku.

Většina z nás považuje elektrické rozvody v domě či bytě za něco běžného. Nevěnujeme jim prakticky žádnou pozornost, a ony…