Kde se uplatní závitová očka

Součástí sady závitníků, která je běžně dostupná v obchodní síti pro širokou veřejnost, jsou i závitová očka. Jejich název byl zřejmě odvozen od typického tvaru mezikruží, v jehož středu se nachází řezná část pro tvorbu vnějších závitů. Zatímco závitníky řezají závity vnitřní, očka potřebujeme na zhotovení závitů vnějších, například na dlouhých hřídelích a tyčích, které potřebujeme někde upnout. Kde bychom mohli závitová očka patřičně využít?

závitový spoj

Zpevnění nábytku – u některého nábytku je zapotřebí zpevnit celkovou konstrukci proti prohýbání a rozjíždění některých dílů, například u šatních skříní, polic, psacích stolů nebo křesel. Stává se to zejména u levnějších výrobků, kdy výrobci nedomýšlí možné zatížení konstrukce, anebo jej záměrně kvůli ceně neřeší. Využijete k tomu tyče nebo trubky se závitem, zhotoveným na míru právě závitovým očkem.

závit na součástkách

Zajištění konstrukce krovů – stavební konstrukce taktéž mohou vyžadovat zpevnění kovovými díly, které mohou být zakončeny závitem. Týká se to například trámů a krokví, a to zejména u starších domů, anebo tam, kde se přestavuje stará půda na obytné podkroví.

Modelářství – lodní, železniční a automobilové a koneckonců i letecké modely mohou využít očka pro řezání závitů na podvozcích kol, ojích, lodních šroubech, motorech či konstrukcích karosérií.

Veteráni – majitelé veteránů silničních a kolejových vozidel užijí řezání závitů při opravách ve větší míře, než modeláři. Je tu celá řada součástek, které již nejsou nikde v prodeji, a toto vyžaduje kusovou výrobu buď na zakázku, anebo svépomocí. Šikovní kutilové se tu bez sad závitníků neobejdou.

Sportovní potřeby – i při sportu se závitová očka uplatní, například v konstrukci stojanů na tenisové a volejbalové sítě pro jejich uchycení, při výstavbě basketbalových košů, při opravách gymnastického náčiní atd.

Součástí sady závitníků, která je běžně dostupná v obchodní síti pro širokou veřejnost, jsou i závitová očka. Jejich název byl…