Mají takzvané „primitivní národy“ skutečně zdravější životní styl?

Mnoho z nás přemýšlí o takzvaném návratu k přírodě. Často obdivujeme primitivní národy, které, alespoň podle nás, žijí v souladu s ní a nesnaží se jí ničit, jako to dělá moderní vyspělá civilizace. Proto mnohdy uvažujeme o tom, že bychom se k tomuto životnímu stylu vrátili. Co si však neuvědomujeme je fakt, že celá věc není tak černobílá, jak by se nám mohlo zdát. Rozhodně univerzálně neplatí, že primitivní národy jsou šťastnější či jsou na tom lépe. Ve skutečnosti je to většinou právě naopak. Koneckonců, stačí se podívat na pár ukazatelů.

 

na světě je velké množství národů

 

Jedním z nich je průměrná délka života. Ta je u takzvaných přírodních kmenů podstatně nižší, než jsme zvyklí. A je to jen pochopitelné, koneckonců tito lidé nemají přístup k moderní zdravotní péči, a to ani k takovým základním věcem, jako jsou antibiotika. Každá zanícená rána se tak může stát osudnou.

 

Také porody nejsou tak jednoduchou záležitostí, jak by se mohlo zdát. Není zde totiž nikdo, kdo by v případě, že se něco zvrtne, zasáhl a provedl například císařský řez. Proto poměrně často dochází jak k úmrtí dítěte, tak i matky.

 

v podstatě jsme všichni stejní

 

Co se využívání přírody týče, ani zde není situace o moc lepší. Jistě, tito lidé nepřispívají k její devastaci takovou měrou, avšak neznamená to, že jsou lepší než my. Ve skutečnosti přírodu využívají v rámci svých možností, a značně se podílí na vyhubení některých endemických druhů. Stačí si jen vzpomenout na různé zkoušky dospělosti, které zahrnují ulovení například lva či slona.

 

Příkladem mohou být indiáni, které si často idealizujeme jako někoho, kdo má k přírodě velký respekt. Pravdou však je, že i oni lovili bizony v takové míře, v jaké jen mohli. Jediný rozdíl mezi nimi a bílými lidmi byl v tomto ohledu pouze ten, že bílí lidé měli podstatně efektivnější zbraně.

 

Proto bychom si neměli tyto primitivní národy idealizovat, ale dívat se na ně jako na takové, jací ve skutečnosti jsou – lidé, stejně jako my, se stejnými potřebami a způsobem myšlení.

Mnoho z nás přemýšlí o takzvaném návratu k přírodě. Často obdivujeme primitivní národy, které, alespoň podle nás, žijí v souladu s ní a nesnaží…