Bydlet ve svém? Ano!

Spousta lidí začínala s osamostatněním od rodičů v nájemním bydlení. Někdo spěchá do prvního pronajatého bytu hned po maturitě či vysoké, někdo ještě chvilku čeká. Ti kdo se stěhováním nespěchají často čelí kritice okolí že využívají mamahotel. Tak to ale vůbec být nemusí. Kvůli nedostupnosti bydlení přibývá rodin, kde spolu bydlí více generací spolu. Tento trend tu vládl před rokem 1989 a opět se vrací. V domácnostech většinou děti přispívají rodičům na chod domácnosti a samozřejmě se podílí na domácích pracích. Ovšem i tam kde to funguje většinou převládne u dětí touha po samostatném bydlení.

moderní dům

Většinou jde o nájem
Je jen velmi malé procento mladých lidí, jejichž rodiče si mohou dovolit jim dát byt do začátku. Většina proto skončí v nájmu a jsou rádi, když jej dnes seženou. Sehnat hezký byt na dobré adrese za přijatelnou cenu je dnes velký problém. Není tak výjimkou, že spolu mladí lidé bydlí – každý má jeden pokoj a podělí se o náklady. Jenže takové bydlení není z dlouhodobého hlediska únosné. Většina lidí chce mít rodinu a těžko se budete s manželem a dětmi tísnit v bytě s více lidmi. Ale na druhou stranu u takového bydlení máte díky nižším výdajům za poplatky a nájemné ušetřit více peněz, které se vám budou opravdu velmi hodit až je budete potřebovat k budování vlastního zázemí.

klíč k domu

Málokdo sní o tom, že prožije svůj život ve starém bytě, který by už taky potřeboval opravit. Když se zeptáte mladých lidí, opravdu značná část z nich by chtěla mít svůj vlastní dům. Kdo se rozhodne pro jeho stavbu, může zvolit například stavbu na klíč, což je velmi přijatelná varianta, pokud nechcete nic řešit. Vybrat si můžete třeba zděné rodinné domy na klíč – bungalovy, které jsou oblíbené díky tomu, že jde o přízemní bydlení. Žádné běhání do schodů a všechno pěkně po ruce – to vás čeká v bungalovu.

Spousta lidí začínala s osamostatněním od rodičů v nájemním bydlení. Někdo spěchá do prvního pronajatého bytu hned po maturitě či…