Co je to Arginin

Arginin je aminokyselina, která mimo jiné stojí za vznikem oxidu dusnatého, důležité látky pro funkci mužského pohlavního ústrojí. Někteří muži se ve snaze doplnit jej do organismu dostávají až na scestí syntetických preparátů, z nichž ne každý je při užívání bezpečný. Mnohem bezpečnější a také přirozenější, je hlídat si arginin účinky, které přichází z přírodních, přirozených zdrojů, a to nejlépe v potravinách nebo léčivých bylinách.

dívka v plavkách

Maso – ano nebo ne – pravdou je, že dostatek argininu naleznete v červeném mase, jenže tu do hry vstupuje další faktor, a tím jsou stresové hormony. Ty se do masa dostávají někdy až v extrémních dávkách, protože zvířata při násilné smrti jsou podrobena obrovskému traumatickému stresu. Jestliže si tedy odmyslíte etickou stránku věci, což jistě není zanedbatelné, přijímáte v mase to, co byste neměli. Pokud je pak ve vaší krvi příliš mnoho adrenalinu, bude to snižovat tvorbu testosteronu, takže si tím vlastně příliš nepomůžete. Jezte namísto masa raději luštěniny a oříšky, tam je argininu také velmi mnoho. Ideální je například cizrna, fazole, hrách, mandle a vlašské či lískové nebo kešu ořechy.

dívka s růžemi

Arginin ale není vše – o stresových hormonech tu byla řeč v souvislosti s masem, ovšem ty se vám v těle tvoří i v době, kdy jste vystresováni vy. Zaměřujte se proto i na váš vlastní způsob života a odstraňujte z něj co nejvíce stresových vlivů. Mohou vám v tom být nápomocné i byliny, které zvyšují hladinu testosteronu, a napomáhají lépe se se stresem vypořádat. Jsou to zejména Kotvičník zemní a všechny druhy Ženšenu. A jedna rada na závěr – stresující může být i nevhodné složení jídelníčku, takže kromě masa se zaměřujte i na sladkosti (bílý rafinovaný cukr), na alkohol a na bílou mouku (bílý chléb, housky, rohlíky, veka atd.) a zvyšte naopak příjem zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin (hlavně bezlepkových) a kvalitních rostlinných olejů lisovaných za studena.

Arginin je aminokyselina, která mimo jiné stojí za vznikem oxidu dusnatého, důležité látky pro funkci mužského pohlavního ústrojí. Někteří muži…